Roger Federer castiga Masters 1000 Paris-Bercy

Posted: 17 Noiembrie 2011 in din massmedia internationala

Roger Federer castiga Masters 1000 Paris-Bercy

Roger Federer nu i-a dat nici o sansa tenismenului Jo-Wilfried Tsonga, in finala de duminică Masters 1000 Paris-Bercy.

Elvetianul  Roger Federer a reusit astfel sa castige  primul sau titlu  la Paris-Bercy si sa devină IBDP, alaturi de Andre Agassi, care a castiga Roland Garros si s-a impus la Paris Masters 1000, scrie <a href=”http://www.lefigaro.fr/tennis/2011/11/12/02004-20111112ARTSPO00459-tsonga-federer-la-finale-revee.php” target=”_blank”>Le Figaro</a>.

Detinatorul recordului de  16 titluri de Grand Slam, tenismenul Roger Federer a devenit astfel cel de al doilea mare jucator, dupa Andre Agassi, avand in palmares  atat Roland Garros cat si Paris-Bercy. Jucatorul elvetian a inceput furtunos meciul castigand rapid primul set cu 6:1. Adversarul sau Jo-Wilfried Tsonga, a facut multe greseli in acest prim set, care au fost speculate si fructificate la maximum de marele tenismen Federer. . In primul set statistica arata 88% servicii castigatoare in favoarea tenismenului elvetian Roger Federer. In al doilea set francezul si-a revenit, partida fiind echilibrata, Federer reusind sa castige doar  la tie-break 7:6(7:3), partida fiind incheiata dupa numai o ora si 26 de minute. Astfel Frederer obtine cea de-a sasea victorie in fata francezului Tsonga, din cele noua confruntari avute cu acesta, francezul castigand de trei ori la rand. . Poze din cadrul acestei competitii pot fi vizualizate pe <a href=”http://www.sport24.com/tennis/diaporamas/paris-bercy-en-images” target=”_blank”>Sport24</a>. Urmatoarea competitie va fi turneul de masters de la Londra din 20-27 noiembrie 2011